Kulinarna podróż w czasie

Kulinarna podróż w czasie

Wspomnienia budują naszą tożsamość. Dzięki nim pamiętamy najważniejsze momenty z życia, wracamy w miejsca, w których spędziliśmy dobre chwile, a także lubimy od czasu do czasu odbyć podróż do przeszłości, by jeszcze raz zakosztować smaków przechowywanych z sentymentem w naszej pamięci od lat. To właśnie miłość do potraw z dzieciństwa, ogromna pasja oraz chęć dzielenia się tym z innymi, doprowadziły do powstania pierogarni Stary Młyn. To jedyne miejsce na kulinarnej mapie polski, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością.

 

Myśląc o dzieciństwie wielu z nas ma przed oczami beztroski czas spędzony z rodziną, niekończące się zabawy z rówieśnikami, ale przede wszystkim błysk w oku babci przygotowującej wyśmienite dania dla swoich wnuków. Niedzielny obiad składający się tradycyjnie z dwóch dań, do tego kompot z truskawkami, a na deser galaretka z bitą śmietaną. Nie to jednak jest najczęstszym impulsem do kulinarnych podróży w czasie. Wspomnienie pierogów pobudza wyobraźnie znacznie mocniej. Najbardziej znane to ruskie, najbardziej lubiane być może z mięsem, a czasie wakacji na stołach goszczą pierogi z owocami. Wszystkie wyjątkowe, wszystkie ponadczasowe, a przede wszystkim niezastąpione. Nigdzie na świecie nie znajdziesz drugiej takiej potrawy, budzącej zachwyt dosłownie każdego!

 

Historia pieroga

 

Od wieków goszczą na polskich stołach, rozpieszczają nasze podniebienia, dając niepowtarzalne doznania smakowe. Nigdy nie zastanawiamy się jednak jaka jest ich historia, jaką drogą dotarły do naszego kraju, i stały się potrawą narodową. Na temat pierogów powstało mnóstwo legend. Jedna z nich głosi, że zostały przywiezione przez św. Jacka Odrowąża z Kijowa. Stąd, jak można się domyślić, wzięła się nazwa „pierogi ruskie”. W XII wieku na terenie Królestwa Polskiego nie znano jednak ziemniaków, dlatego szukano alternatywy do kijowskiego farszu. Tak na naszych stołach pojawiły się pierogi z serem, kaszą, kapustą oraz grzybami. Tradycyjna receptura, przekazywana z pokolenia na pokolenie, przetrwała do dziś i znana jest na całym świecie chociażby dzięki ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Pieroga, którego święto przypada 8 października. Tego dnia odbywają się liczne festiwale, podczas których można poznać nie tylko przepis na najsmaczniejsze pierogi, ale również poznać polską historię oraz genezę pojawienia się tej potrawy w naszym kraju.

 

Miłość do smaków z dzieciństwa

 

Wspomnienia często determinują nasze działania. Dobre skojarzenia tworzą marzenia, do których realizacji dążymy w dorosłym życiu. Tak właśnie było z założycielem pierogarni Stary Młyn – Maciejem Podlaszewskim, w tym miejscu zaczyna się opowieść o miłości do smaków z dzieciństwa.

 

Ogromna pasja oraz miłość do polskiej kuchni, jaką żyje założyciel sieci restauracji Stary Młyn, sprawia, że każdy lokal, to miejsce spotkania człowieka z wiekową tradycją. Każdego dnia dokłada się wszelkich starań, by Goście mogli poczuć się w Starym Młynie jak u siebie, czerpiąc przyjemność z kulinarnych doznań. W menu pierogarni znaleźć można nie tylko tradycyjne potrawy, ale również pierogi z pieca, wegetariańskie czy też podsmażane na patelni. Dzięki szerokiej ofercie, każdy możne znaleźć coś dla siebie.

 

Smaki z dzieciństwa to dla nas ważne wspomnienie. Lubimy do nich wracać, ponieważ wiążą się z beztroskim czasem, radością, a przede wszystkim z wyjątkowymi potrawami najczęściej przygotowanymi przez babcię. Pierogarnia Stary Młyn od lat dba o to, by polska kuchnia mogła dawać przyjemność każdemu, kto lubi tradycję oraz dobrą jakość produktów. Najważniejsze w tej pracy jest jednak pasja oraz miłość, jaką wkłada się w przygotowanie posiłków pozwalających odbyć kulinarną podróż w czasie.

Przeczytaj również

Menu śniadaniowe w Pierogarni Stary Młyn

Menu śniadaniowe w Pierogarni Stary Młyn

Nie ma to jak zacząć dzień od pysznego...

czytaj
Wielkanoc w Starym Młynie

Wielkanoc w Starym Młynie

Jak smakuje Wielkanoc? Smak Wielkanocy to żurek, który...

czytaj