Międzynarodowy Dzień Pieroga z Pierogarnią Stary Młyn

Międzynarodowy Dzień Pieroga z Pierogarnią Stary Młyn

Polska kultura to nie tylko historia, sztuka, monumentalne zabytki. Polska kultura to również kuchnia znana i ceniona na całym świecie. Wśród pełnej gamy wyśmienitych potraw największym zainteresowaniem od lat cieszą się pierogi. Nie bez przyczyny doczekały się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Pieroga obchodzony jest na całym świecie 8 października.

 

Podróżując lubimy próbować zagranicznych potraw. W Rzymie musimy skosztować pizzy przygotowanej na cienkim cieście, Francja to croissanty stanowiące nieodzowny element słodkich śniadań, Ateny z kolei kojarzone są z oliwkami. Prędzej czy później wszystko przestaje jednak mieć znaczenie, a miejsce wcześniejszej ekscytacji zajmuje tęsknota za krajem i ulubionymi potrawami. Wśród tych najbardziej lubianych znajdują się oczywiście pierogi. Różnorodność wariantów smakowych sprawia, że niemal każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednego dnia pierogi na słono, innego na słodko, nie tylko wegetariańskie, ale też zaspokajające potrzeby prawdziwych mięsożerców. Pierogi od lat cieszą się uznaniem wśród smakoszy na całym świecie, czego wyrazem są liczne festiwale, wyścigi, a także międzynarodowe święta.

 

Międzynarodowy dzień pieroga

 

W wielu przypadkach do popularyzacji pierogów za granicami naszego kraju przyczynili się polscy emigranci lub ich potomkowie. W Stanach Zjednoczonych od lat organizowane są wyścigi pierogów-maskotek, uatrakcyjniające mecze baseballa, liczne festiwale. W Kanadzie pierogi mają nawet swój okazały pomnik. Międzynarodowy Dzień Pieroga, obchodzony 8 października, dla osób z całego świata jest okazją do poznania polskich historii, kultury, a przede wszystkim kuchni. Niewielu z nas ma świadomość, że pierogi znane były już w średniowieczu. Przez wzgląd na smak, a przede wszystkim wysoką kaloryczność, należały do ulubionych potraw chłopów pracujących na polach i w lasach.

 

W trosce o najwyższą jakość

 

Niełatwo znaleźć smak, którego wyjątkowość sprawi, że zostanie z nami na zawsze. Pierogarnia Stary Młyn od lat dba o to, by narodowa potrawa spełniała najwyższe standardy i zapadała w pamięć. Jest to możliwe dzięki ogromnej pasji założycieli sieci restauracji, którzy dokładają wszelkich starań, by ich wyroby były nie tylko smaczne, lecz także wyróżniały się wysokiej jakości składnikami. Nie bez znaczenia pozostaje dbałość o postępowanie zgodnie z określoną recepturą, pozwalająca kontynuować tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pierogarnia Stary Młyn, mając na uwadze zarówno polską kulturę, jak i współczesne gusta konsumentów, oferuje nie tylko pierogi tradycyjne – gotowane w wodzie, lecz także pierogi z pieca, wegetariańskie czy też podsmażane na patelni. Restauratorzy podejmują wszelkie działania z miłości do polskiej kuchni tak, aby stojąc na straży tradycji, sprostać oczekiwaniom gości. Dania przyrządzane w „Starym Młynie” przygotowywane są ze składników pochodzących od najlepszych regionalnych dostawców, wśród których znalazły się lokalne warzywniaki, winnice oraz rzemieślniczy browar. Wszystko to sprawia, że możemy uzyskać wysokiej jakości pierogi, których wyrazisty smak pozostaje w pamięci na długi czas. – podkreśla właściciel Pierogarni Stary Młyn Maciej Podlaszewski.

 

Tradycja bez granic

 

Dotychczas Pierogarnia Stary Młyn znana była na północy kraju, między innymi w Toruniu, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku. Teraz przyszedł czas na znaczące poszerzenie horyzontów. W sobotę został otwarty nowy lokal przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Wkrótce planowane są kolejne punkty na mapie. W nadchodzących latach planowane są kolejne inwestycje w centralnej Polsce oraz na południu kraju. Po otwarciu restauracji w Łodzi przymierzamy się do rozpoczęcia działań przygotowawczych w  Warszawie. Głównym celem naszych  działań jest czuwanie nad tradycją oraz szerzenie kulinarnej tradycji w całej Polsce. – wyjaśnia Maciej Podlaszewski.

 

Język, kraj, obyczaje, a także kuchnia to elementy nadające każdemu narodowi tożsamość. Można szczycić się pięknem natury, monumentalnością zabytków, czy też tradycją skupioną w lokalnej kulturze. Jednak tym, co najmocniej przemawia do naszych zmysłów są potrawy. Pierogarnia Stary Młyn odkryła ten sekret wiele lat temu. Od tamtej pory każdego dnia przygotowuje potrawy, o których nie sposób zapomnieć. Najwyższa jakość produktów, a przede wszystkim miłość do wykonywanej pracy z myślą o drugim człowieku, to ich sposób na sukces.

 

Wszyscy, którym bliski jest koncept Pierogarni Stary Młyn zaproszeni są do zapoznania się z informacjami o możliwościach otwarcia własnej franczyzy restauracji, zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest to opcja do tych, którzy szukają pomysłu na biznes, który pozwoli na zwrot inwestycji już po 18-30 miesiącach działania restauracji, obroty na poziomie 150-650 tys. zł miesięcznie, zyski na poziomie 10-90 tys. zł miesięcznie, wizytę 5-25 tys. gości miesięcznie, sprzedaż 30-100 tys. pierogów miesięcznie.

 

***

 

Pierogarnia Stary Młyn to sieć restauracji, które istnieją na kulinarnej mapie od 2007 roku. Pierwszy lokal został otwarty w Toruniu jako Stary Toruń i doskonale wpisał się w klimat starówki oraz zyskał zainteresowanie Gości. Menu oparte na tradycyjnych recepturach oraz unikalny wystrój wnętrza sprawdziły się idealnie, dlatego po 16 miesiącach powstała druga restauracja. Od 2009 roku rozpoczęto budowę systemu franczyzowego. Obecnie Pierogarnię Stary Młyn można spotkać w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu oraz Łodzi.

 

Stary Młyn przygotowuje najwyższej jakości potrawy z zachowaniem tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Największym atutem wyrobów są produkty pochodzące od lokalnych producentów, dzięki którym uzyskany smak to raj dla podniebienia.

Przeczytaj również

Menu śniadaniowe w Pierogarni Stary Młyn

Menu śniadaniowe w Pierogarni Stary Młyn

Nie ma to jak zacząć dzień od pysznego...

czytaj
Wielkanoc w Starym Młynie

Wielkanoc w Starym Młynie

Jak smakuje Wielkanoc? Smak Wielkanocy to żurek, który...

czytaj