Gęsina na św. Marcina w Pierogarni Stary Młyn

Gęsina na św. Marcina w Pierogarni Stary Młyn

Gęś pieczona oraz rogale Marcińskie najbardziej kojarzą nam się z dniem 11 listopada, czyli Dniem Niepodległości oraz wspomnieniem świętego Marcina. Dlaczego najlepsza gęsina jest na świętego Marcina? Cykl hodowlany gęsi rozpoczyna się wiosną i kończy jesienią, dlatego wtedy jest ona najlepsza. Listopad to zdecydowanie miesiąc, w którym na polskich stołach królują właśnie dania z gęsiny! Pierogarnia Stary Młyn również przygotowała coś dla Was – specjalne dodatkowe menu Marcińskie z naszymi specjałami!

 

Gęś na talerzu – wyjątkowa jakość z ekologicznej hodowli

Co najlepsze, hodowla gęsi  jest w pełni ekologiczna. Przez około 16 tygodni, od wiosny do jesieni, gęsi biegają swobodnie na świeżym powietrzu. Nie ma tu mowy o przemysłowej hodowli – to bardziej taki gęsi raj. I to się czuje nie tylko w smaku!

 

Geneza jedzenia gęsiny na świętego Marcina

Dlaczego co roku 11 listopada jemy dania z gęsiny? Jest to data pogrzebu patrona podróżnych, żołnierzy i żebraków, który zmarł 8 listopada 387 roku. Święty Marcin jest kojarzony z gęsiną, ponieważ według legendy Papież wybrał duchownego Marcina na następcę biskupa miasta Tours. Ten natomiast chcąc uniknąć przyjęcia tego urzędu, schował się w gęsiarni. Gęsi jednak na jego widok zaczęły gęgąć i ujawniły jego kryjówkę, a Święty Marcin przyjął urząd lokalnego biskupa.

 

Tradycyjne rogale Marcińskie

Według historii tradycja przygotowywania rogali świętomarcińskich powstała 11 listopada 1891 roku, kiedy proboszcz parafii św. Marcina w Poznaniu wezwał wiernych, aby oni naśladowali dobroć i ofiarność świętego. Jego słowa wyjątkowo trafiły do serca Józefa Melznera, który był cukiernikiem i przekonał swojego szefa do upieczenia dużej ilości rogali. Bogaci mieszkańcy kupowali rogale, a biedni otrzymywali je za darmo. Od tej pory 11 listopada rogale Marcińskie stały się tradycją! Te pyszne wypieki występują zazwyczaj z nadzieniem marcepanowym, makowym, orzechowym lub z powidłami. Ciasto rogali jest najczęściej drożdżowe, ale również występuje w wersji kruchej.

 

Oferta na św. Marcina od Pierogarni Stary Młyn

W naszej Marcińskiej ofercie na pierwszy rzut oka wyróżnia się przystawka – gęsie żołądki marynowane w aromatycznym czerwonym winie, podane w galarecie z delikatnym musem chrzanowym i warzywami oraz octem jabłkowym prosto z naszej Spiżarni Pierogarni. Jedliście kiedyś rosół z gęsiny? Jest wyborny! W karcie znajdziecie wyrazisty rosół na pieczonej gęsinie, podany z rozmarynem i naszym domowym makaronem, który idealnie zgrywa się z tym pysznym rosołem. W daniach głównych do wyboru są dwie kuszące opcje, aż ciężko jest się zdecydować! Co powiecie na Lepiochy z gęsią w czosnku? W tym przepisie skorzystaliśmy z kilkusetletniego przepisu na delikatną gęś duszoną z warzywami i aromatycznym białym winem oraz dodatkiem pieczonego czosnku, wszystko otulone w mięciutkie ciasto. Naszą drugą propozycją w daniu głównym są Lepiochy z gęsimi żołądkami. Żołądki gotowane są w esencjonalnym rosole z gęsi z dodatkiem czerwonego wina, masła klarownego i gorczycy. A na deser serwujemy Kruchy pieróg Marciński z białym makiem, orzechami włoskimi, prażonymi migdałami oraz aromatyczną skórką pomarańczy. Gęsina idealni komponuje się z dobrym winem, które przełamie smak dania.

Najlepsze dania z gęsiny

Polska jest największym w Europie producentem gęsi. My również współpracujemy z lokalnymi dostawcami gęsiny, stawiając na świeżość i smak, który nie ma sobie równych. Mimo wielu zalet tego rodzaju mięsa statystyczny Polak zjada kilka dekagramów gęsiny rocznie. Czas to zmienić i zakochać się w gęsinie na stałe! Do 26 listopada w Pierogarni Starym Młyn w każdym lokalu znajdziecie specjalne menu Marcińskie z tej okazji – zapraszamy na pyszne dania z gęsiny!

 

 

 

Przeczytaj również

Menu śniadaniowe w Pierogarni Stary Młyn

Menu śniadaniowe w Pierogarni Stary Młyn

Nie ma to jak zacząć dzień od pysznego...

czytaj
Wielkanoc w Starym Młynie

Wielkanoc w Starym Młynie

Jak smakuje Wielkanoc? Smak Wielkanocy to żurek, który...

czytaj